Snart startar European Gym for Life Challenge & EUROGYM i Pistoia

Om tre veckor samlas tusentals gymnaster i italienska Pistoia för European Gym for Life Challenge och EUROGYM – två av Europas största evenemang inom show- och uppvisningsgymnastik. Sverige finns representerat under EUROGYM genom NIF-gymnasterna och Helsingborgs Turnförening, som vi önskar stort lycka till och en oförglömlig upplevelse fylld av gemenskap och rörelseglädje.
Om bara tre veckor är det dags för den 5:e upplagan av European Gym for Life Challenge! I år samlas deltagare från hela 21 länder i vackra Pistoia i Italien – en stad som med sin historiska charm, natursköna omgivningar och välkomnande atmosfär utgör en perfekt inramning för detta stora gymnastikevenemang.
Totalt kommer 138 grupper med 3052 gymnaster att delta i tävlingen. Den största delegationen står Grekland för, med hela 31 grupper och 849 gymnaster. Värdlandet Italien följer med 32 grupper och 472 gymnaster, och Tyskland är strax bakom med 434 gymnaster fördelade på 15 grupper.
Under tre intensiva dagar fylls Pistoia av energi, kreativitet och rörelseglädje. European Gym for Life Challenge handlar om så mycket mer än tävling – det är en hyllning till gemenskap, samarbete och gymnastikens uttrycksfulla kraft.
Läs mer på European Gym for Life Challenge officiella hemsida
Därefter väntar EUROGYM – Europas största ungdomsfestival
Direkt efter tävlingen tar nästa stora höjdpunkt vid: den 15:e upplagan av EUROGYM – Gymnastikförbundets stora internationella festival för ungdomar.
Årets EUROGYM samlar imponerande 3520 gymnaster i 175 grupper från 20 länder. Norge toppar med 506 gymnaster i 32 grupper, följt av Frankrike (458 gymnaster i 24 grupper) och Italien (439 gymnaster i 23 grupper).
Evenemanget inleds söndagen den 12 juli med en färgsprakande parad genom staden, invigningsceremoni och välkomstfest. Därefter väntar flera dagar fyllda av workshops, uppvisningar runt om i staden, utbildningsforum och sociala aktiviteter. Allt avslutas den 16 juli med en stor gala och avslutningsfest.
Läs mer om eventet och följ vad som händer på Eurogyms officiella hemsida
Svenskt deltagande på plats
Sverige finns också representerat under EUROGYM genom NIF-gymnasterna och Helsingborgs Turnförening. Vi önskar dem stort lycka till i sina uppträdanden och hoppas att de får en fantastisk vecka fylld av rörelseglädje, nya vänskaper och gympaminnen för livet!
En perfekt plats för gemenskap och utbyte
Pistoia ligger endast cirka 30 km från Florens, mitt i hjärtat av Toscana. Med sin mindre skala, goda tillgänglighet och lugna atmosfär är staden en idealisk plats för att främja show- och uppvisningsgymnastik – och för att skapa möten, vänskap och kulturutbyte mellan unga gymnaster från hela Europa.
Vi ser fram emot inspirerande dagar fyllda av rörelse, glädje och gemenskap!
Publicerad: 2026-06-17
UPPTÄCK MER