Vårpokalen Nord

Lördag den 22 april arrangerades Vårpokalen Nord i ett soligt och varmt Linköping.

Det var första gången på länge som GF Nikegymnasterna arrangerade en tävling och det gjorde de med bravur! Under dagen deltog gymnaster från tre föreningar, förutom arrangörsförenigen var det även GCF Uppsala och Södertälje GSF som möttes denna dag.

I lagtävlingen var det hela 15 olika lag som ställde upp. Vi fick se yngre gymnaster blandat med äldre och fristående blandat med olika redskap. En härlig bredd visades upp för domare och publik och gymnasterna bjöd på en härlig show. I slutändan var det Södertäljes lag Rosa som tog hem segern framför klubbkompisarna i lag svart och på bronsplatsen stod GCF Uppsalas lag 3.

En bild

1. Södertälje GSF lag rosa
2. Södertälje GSF lag svart 1
3. GCF Uppsala lag 3

GCF Uppsala tog även hand om både guld, silver och brons i duo och trio klassen för ungdomar. På juniorsidan gick guld och silver till Södertälje GSF och bronset till hemmaföreningen Nike som även tog guldet i klassen juniortrupp.

DT Ungdom
1. Moa, Juni och Julia GCF Uppsala
2. Ida och Jocelyn GCF Uppsala
3. Tindra, Tyra och Erika GCF Uppsala

DT Junior
1. Evelina och Saga Södertälje GSF
2. Lamulie och Natalie Södertälje GSF
3. Maria och Eleonora Nikegymnasterna

Juniortruppen från Nikegymnasterna

I fria klassen togs guldet hem av Södertälje GSF och även övriga medaljer i denna klass följde med tillbaka till Södertälje.

Fria klassen
1. Lag Opal (käglor)
2. Lag Ametist
3. Lag Opal (tunnband)

En mycket uppskattad tävling där alla gymnaster kan delta på sina villkor, stor tack åter till arrangören!

Publicerad: 2023-04-25

UPPTÄCK MER