Startar: 11/9 10:00

Slutar: 11/9 17:00

Kvinnlig Artistisk Gymnastik Basic

Välkommen till utbildningen Kvinnlig Artistisk Gymnastik Basic!

Baskunskap och grundövningar för Kvinnlig Artistisk Gymnastiks grenar: hopp, bom, barr och fristående. Utbildningen ger dig som ny ledare en bred och stabil grund för disciplinens inledande träning med grundformer och grundpositioner i kombination med musik och rörelse. Utbildningen ger behörighet för stegserierna Ettan till Tvåan. Efter denna utbildning har du möjlighet att gå vidare till Kvinnlig Artistisk Gymnastik steg 1.

Kurslängd: 1 dag

Förkunskapskrav: Deltagaren har behörighet att genomföra denna kurs från det år den fyller 15. För att bli antagen till kursen ska deltagaren ha genomfört och registrerat sig på kursen Intro Svensk Gymnastik. Det är en digital distanskurs som tar ca två timmar att genomföra. Kursen innehåller information som alla ledare inom Svensk Gymnastik ska känna till, bland annat om Gymnastikförbundets utvecklingsmodell, ledarskap och uppförandekod. Genom att genomföra Intro Svensk Gymnastik säkerställer du att du har rätt kunskaper för att delta på Kvinnlig Artistisk Gymnastik Basic. Här hittar du Intro Svensk Gymnastik. Därutöver Gymnastikens baskurs - träning och tävling samt distansutbildningen Åldersanpassad träning för barn och unga som du hittar på Svenska Gymnastikförbundets hemsida

Läs mer om Gymnastikförbundets utbildningar i kvinnlig artistisk gymnastik på gymnastik.se, klicka här.

Kvinnlig artistisk gymnast kalkade händer på en barr. 

Datum:
2022-09-11

Kurstillfällen:
2022-09-11 10:00 - 17:00

Plats
Gråbo

Kostnad
1500 SEK

Kostnadsbeskrivning
Material ingår men inte mat

Kontaktperson
Ewa Kärnman, 031 - 711 13 16, vast@gymnastik.se

Kontaktuppgifter
GF Väst, 031 - 711 13 16, vast@gymnastik.se

Sista anmälningsdag:
2022-08-14