Fin premiärhelg för kursen Kvinnlig artistisk gymnastik A

En bild

Sista helgen i augusti gick första kurstillfällena av Kvinnlig artistisk gymnastik A av stapeln. A-kursen är tillsammans med Kvinnlig artistisk gymnastik B de första kurserna av fyra att lanseras inom disciplinen i nya utbildningssystemet.

I kursen Kvinnlig artistisk gymnastik A får du kunskap om alla fyra grenarna: hopp, barr, bom och fristående. Det goda ledarskapet med gymnastens inre driv som utgångspunkt genomsyrar hela kursen och guidar dig i hur du kan träna gymnaster på nybörjarnivå oavsett ålder.

Helgens kurser som anordnades i Eskilstuna och Gävle mottogs varmt av både deltagare och utbildare. ”Kursens upplägg var väl balanserat där både teori och fysisk aktivitet varvades på ett bra sätt, vilket gjorde utbildningen intressant och rolig!” Kommenterar några av deltagarna.

Utbildaren Kristina Jerndahl, som varit aktiv inom Kvinnlig artistisk gymnastik i över 30 år har sett fram emot att hålla den nya kursen.

- Jag tycker revideringen av KvAG utbildningarna gjort att kurserna blivit tydligare, man får med sig mycket mer utförlig information. Kristina fortsätter - Man lär sig att bli tryggare och mer kompetent som ledare och som extra plus lär du känna fler engagerade ledare som du kan utbyta idéer och erfarenheter med, när du går kursen.

Vem tycker du ska gå den här kursen?

- Alla som är, eller är intresserade av att bli, ledare inom kvinnlig artistisk gymnastik.

Under hösten arrangeras fler kurser av både Kvinnlig artistisk gymnastik A och B. Läs mer om kursernas innehåll på webben och hitta aktuella datum i Utbildningskalendern.

Publicerad: 2023-08-29

UPPTÄCK MER