Fortsättningskursen Rytmisk gymnastik B på gång

Filmdagar för Rytmisk gymnastik B

Filmdagar för Rytmisk gymnastik B i Örnsköldsvik

Arbetet med den nya kursen Rytmisk gymnastik B, som tar vid där Rytmisk gymnastik A slutar, är i full gång.

Under en helg i mitten av september genomfördes fullspäckade filmdagar i Örnsköldsvik där material till kursen och övningsbanken filmades. Två lyckade dagar som flöt på fint tack vare god planering av så väl expertgrupp som produktionsledare och filmansvarig.

Innehållet i kursen, med planerad lansering under våren 2024, fokuserar på att fördjupa tränarens kunskaper i redskapsteknik och fysisk preparation samt ge grundläggande kunskap kring koreografi, artisteri och musikteori. Rytmisk gymnastik B ökar även kunskapen för att kunna bedriva smart och säker träning med fokus på rörlighet och styrka samt ger tränaren möjlighet att fortsätta utvecklas i sitt ledarskap.

Håll utkik på webben för mer information om kursen och kommande kurstillfällen!

Publicerad: 2023-09-25

UPPTÄCK MER