Digitala lunchträffar om utbildning

En bild

Nyfiken på Gymnastikförbundets utbildningar och kursutbud?

Vid två tillfällen under maj kommer det finnas möjlighet för dig som kanslist eller som har annan roll i föreningen att delta vid digitala träffar där vi pratar om Gymnastikförbundets utbildningssystem, kursutbud och hur tränare kan tillgodoräkna sig sina gamla utbildningar. Träffarna är helt kostnadsfria.

14 maj kl 12-12.45 Utbildningssystemet, kursutbud och kursanmälan
Under 45 minuter går vi igenom utbildningssystemet, kurskarta, anmälningsförfarandet och de olika typer av kurser som Gymnastikförbundet erbjuder. Ställ dina frågor och få koll på vad ledarna/tränarna i din förening kan behöva gå för kurser för att utvecklas i sitt ledarskap.

29 maj kl 12-12.45 Konvertering och validering
På dagens träff går vi igenom vad konvertering respektive validering innebär och vad skillnaden är. Allt för att kunna tydliggöra vad de olika begreppen innebär. Vi tittar också lite kort på begreppet dispens. Ställ dina frågor och få koll på hur tränarna i er förening kan tillgodoräkna sig sina gamla utbildningar.

Anslut till träffen (möte via Teams)


Publicerad: 2024-04-24

UPPTÄCK MER